My Story - kuidas ma YIN Yoga-ni jõudsin ja miks ma seda kõigile soovitan.

Meie kehad on loodud liikuma! See pole kellelegi uudis.

Eriti vajab liikumist ja mingil hetkel lausa karjub selle järele, keha, mis on tantsinud üle 20 aasta erinevaid lava&karakter tantse.

Nii jõudis 2013 aastal läbi minu tolleaegse äripartneri ja sõbranna Ave  (täna personaaltreener Ave Lao) kutse “Tule vaata, mis me seal uues stuudios Viimsis teeme! Ma ise viin tundi läbi ja sul ei ole vaja midagi põdeda!” jooga minuni. Mõeldud tehtud, elasin siis ise Pirital ja endise Viimsikana teadsin täpselt kuhu minna ja vupsti olingi uues stuudios oma esimeses Ashtanga Yoga tunnis… Kergete eelarvamustega nagu ikka – “…ei tea, kas ma ikka saan hakkama ja suudan kõiki neid poose võtta ja ennast niimoodi sõlme keerata…” – nagu piltidelt me kõik igalpool näeme. Muidugi oli esimene tund kobamine aga esimesele järgnes teine tund ja järjest ka kõik teised treeningud, mis klubis pakkumisse lisati, et aru saada, mis on just see, mis mulle “maitseb” ja sobib. 

 

Sama aasta lõpus kolisin ma üle ookeani Miamisse.

Peale sisseelamisperioodi, mil ma andusin üsna 100% ookeani võludele, siis umbes 6 kuu pärast jõudis ka jooga tagasi minu juurde. Seekord võtsin juba teema natuke põhjalikumalt ette ja ei piirdunud ainult juba proovitud Ashtanga Yoga-ga, vaid proovisin järjest läbi kõikvõimalikud jooga stiilid, mida tänapäeval leida saab. 

 

Minu südame võitis üks neist vanimatest. YIN Yoga. See võlus mind nii ära, et temast sai minu parim kaaslane pea igas päevas, kes tõi mind välja erinevatest “aukudest” ja aitas üle võimatuna näivatest takistustest. Temaga ravisin oma kehast välja põletikke ja ta aitas kontrolli all hoida mu depressiooni ja ärevust.

Olles aidanud ennast järjepidevalt üle 5 aasta, tundsin ma lausa kutset ja vajadust – 

“Minust saab YinYoga õpetaja, sest seda ON vaja jagada kõikidele inimkehastustele meie ümber!”

2018 aastal – kui teejuhid olid mind juhatanud tagasi Eestisse, hakkasin otsima võimalust kus ma s.aan YIN Yoga õpetajaks õppida. Leidsin kursuse, mis toimus sügisel lõuna Hispaanias mägedes. Õnneks olin selleks ajaks saanud juba tööle ja kogu oma sissetuleku, mis oli võimalik baasvajaduste täitmise järel (üürist, arvetest ja söögirahast) eemaldada, investeerisin enda koolitusplaani ja broneerisin koolitusele koha, lennupiletid ja ööbimise.

Kas ma jõudsin Hispaania mägedesse? Seekord mitte! 

Miks?

 

Ühel toredal päeval jooksis minu ette internetis veelkord oma otsingut teostades, ei tea mis kinnitust ma siis taga ajasin aga seal ta oli – mida ennem ei olnud – täpselt sama sisuga koolitus – Eestis! Black Dog Yoga koolis, kus õpetajaks Pille Eikner. Minu reaktsioon selle peale …“Ei tea – pole kuulnud…” , See tähendab tuleb kirjutada ja “intervjuule kutsuda” , et ma saaksin otsustada, kas see inimene ikka on pädev ja resoneerub minuga ehk kas ma tahan endale sellist õpetajat… 

 

Just nii ma tegingi. Kirjutasin Pillele meili ja me kohtusime paari päeva pärast Pärnu mnt. Reval Cafe’s. Oli imeline hilis-suve päev…ja me saime esimest korda Pillega kokku. Tema tuli jooga dressides – nii armas ja nii siiras ja nii õrn ja nii rahulik ja enesekindel… Pille jagas mulle oma Story kuidas tema jõudis Yin’ni ja sealt edasi… ja kõik see resoneerus minuga kohe ning ma teadsin, et temast saab minu Yoga õpetaja – minu Guru.

Nii ON! Imeline Ingel minu teekonnal! Aitäh Pille! 

Jah ma kaotasin kõik oma investeeritud raha  Hispaania suunas ja pigistasin kokku teise summa, et osaleda Pille koolitusel, kuid ilma reisikuludeta. Ehk minu koolitus läks minu jaoks lihtsalt poole kallimaks rahalises vääringus, kuid mitu korda väärtuslikumaks energeetilises mõttes, sest ma sain seda kõike süviti läbida emakeeles ja luua sidemeid just seal, kus ma hetkel olin üle mitme aasta.

See oli südant soojendav.

2019 hakkas järsult halvenema minu nägemine ja mu töövõime langes järsult ja tunnistati osaliseks.

Sealt tekkis juba teadlik suunamuutus oma ellu ja järgmise taseme koolituse sain tasakaaluks oma topelt investeeringutele juba läbi Töötukassa toetuse.

Aitäh Inglid ja Teejuhid ja mõistvad ametnikud! 

Nii saigi 2018 a läbitud Yin I level ja 2020 Yin II level, ning samal ajal juurde õpitud palju erinevaid alkeemilisi teadmisi ja tegevusi oma kehastuse parandamise ja tervendamise jaoks, mida nüüd heameelega saan ka Sinuga jagada! 

Kui Sina täna veel arvad, et Sul pole seda või teist oskust ja tegevust vaja… siis tea – eksid armas! 

 

Meil kõigil – ka Sinul – on koos nende kogemuste ja teadmistega, mis ma olen õppinud ja “omal nahal” oma kehastusega läbi teinud, palju kergem ette võtta ja läbida oma niikuinii toimuvaid transformatsiooni protsesse. 

Kogu Maa muutub ja sealhulgas kõik Maaga seotud olendid. Ka Sina.

Sul ei ole vaja midagi karta… Ei seda sõna -Yoga- mis on ära leierdatud ja lörtsitud viimase 50a jooksul, kui seda tegevust, mida Sa võibolla arvad, et ei suuda-ei oska-ei saa…millele järgneb loogiline-Ei taha.

Nüüd ma toon sulle välja mõned üksikud põhjused – MIKS just YIN Yoga?

  • Yin Yoga on meeldivalt ilus praktika, mis aitab meil tervendada nii keha, südant, kui ka meelt. See annab meile nauditavat aega „istuda enese sees“, olla lihtsalt paigal ja märgata, mida keha ja vaim meile räägivad.
  • Sa ei vaja absoluutselt mingisugust ettevalmistust peale tahte ennast aidata!
  • Unusta ära kõik nähtud pildid oma silme eest kus erinevad näitsikud on ennast sõlme keeranud pildi tegemiseks, sest YIN ei keskendu mitte välisele pildile – kuidas sa poosis välja näed – vaid sisemisele tundele, et sa oled oma võetud poosis üles leidnud just selle piirkonna-sihtala, mille toetamiseks poos on mõeldud.
  • See erineb tohutult meil rohkem tuntud ja prtaktiseeritud Vinyasa või Ashtanga Yoga’st ja on kindlasti väga hea täiendus ükskõik millisele teisele joogale või muule treeningule! 
  • Yin Yoga praktikaga lood sa oma energiasüsteemides ehk Qi ehk eluenergiakanalites – meridiaanides ilusa tasakaalu ja ainulaadse rahulikkuse tunde, mida tunned koheselt nii füüsiliselt, kui ka vaimselt.
  • Yin’i ja Yan’gi koed vajavad erinevaid praktikaid. Lihased (Yang) vajavad kuumust ja liikumist pingete vabastamiseks, mida pakub hästi näiteks Vinyasa või Ashtanga Yoga. Samas kõik meie sidekoed on rohkem “kinni” ja lühikeseks jäänud tänu süvenevale istuvale eluviisile. Sidekudede parandamiseks ja elastsena hoidmiseks on kõige parem just Yin jooga oma pikaajaliste püsivate venituste ja harjutustega. 
Toon välja siia 9 põhjust, miks YIN joogat regulaarselt harjutada:

YIN aitab Sul ennast avastada ja endaga lähedaseks saada.

Ole valmis oma tunnete, aistingute ja emotsioonidega lähemalt tutvuma – see on midagi sellist, mida kiirema tempoga trennides tavaliselt ei saavutata ja tuginedes oma kogemustele, jääb see pool meie kehast tavaliselt üldse tähelepanuta. Sest enamus treeningutes suunatakse tähelepanu, kas väljanägemisele, tempole või tulemuslikkusele.

Nüüd, kui sa hakkad Yin’i harjutama, õpid sa samm sammult oma keha kuulama, olema hetkes ja nautima, aeglustades kõike. Õpid ära tundma oma mõtteid, „nägema“ kuidas nad tulevad ja ära lähevad ning neid mõtteid kogema ja seedima, selle asemel, et lasta neil kihutada enesehävituslikul moel läbi aju nagu sõidaks kogaeg kellegagi võidu ameerika mägedel (nagu “võidu”, sest seal mööduda ei saa ja endast ka mitte!)

See järjepidev sissepoole tehtav pööre – endasse vaatamine – suurendab su võimet olla praeguses hetkes ja harjutada tänulikkust, mis omakorda aitab sul aeglaselt jõuda lähemale su päris minale ja õppida tunnetama oma intuitsiooni, mis aitab sul teha just sulle õigeid valikuid ja otsuseid Sinu elus.

YIN kingib Sulle vapustava järel „vilja“

Yin jooga annab sulle just selle unistava hõõguva tunde, kus sa õpid olema hetkes ja suudad leida absoluutse rahu enda sees.

Kuigi sulle võib tunduda alguses imelik, et sa pole tunni lõpuks isegi higistama hakanud, pigem vastupidi – jahe hakkab, sest pikkades poosides keha jahtub, siis ometi saad sa aru üsna pea, et sinu mõistus, keha ja vaim on läbinud palju sügavamat, intensiivsemat teed, andes sulle tunni lõpuks kerguse, rahu, selgema meele, avarama ja liikuvama keha ning tänulikkust ja armastust kiirgava südame.

YIN võimaldab Sul vabastada oma deemonid.

Võibolla sa tead, et me salvestame läbi elu oma emotsioonid oma keha erinevatesse osadesse. Mälestused, ärevus ja pinged püsivad rakkudes, mida hoitakse sügaval meie kudedes. Seega, kui nüüd alustad Yin joogaga ja võtad erinevaid poose, siis tea, et iga poos võib avada mõneks ajaks puutumata jäänud kehaosas, need sügavalt talletatud mälestused ja emotsioonid kerkivad taas pinnale.

See tunne hetkes võib olla keeruline ja ootamatu ning põhjustada mitmesuguseid reaktsioone, näiteks ajab järsku sind miski naerma või tunned ootamatut viha ja suurt pettumust, või muutud äkki väga kurvaks või lihtsalt hakkavad pisarad jooksma. Lase tulla – see kõik on see mis sind enam ei teeni ja vabaneb kudedest, ning pärast oma matil tehtud tööd – viib see kogetu, läbielatu sind järjekordse eesmärgini ehk vabanemise ja rahuni. Naudingu ja rahuloluni. Ole tänulik enda vastu.

YIN joogat saab teha peaaegu kõikjal.

Yin jooga on väga kaasaskantav.

Sa ei vaja alati isegi matti – võib-olla piisab Yin’ile oma päeva tutvustamiseks padjast või polstrist!

Paljusid Yin jooga poose saab teha edukalt ka laua taga istudes, telekat vaadates, lugedes või voodis lebades!

Minu isiklikud lemmikud, kui mul on eriti vähe aega, on järgmised: Päevakoer, Liblikas, Hirved või Kingapaelad.

YIN loob kindlust ja visadust.

Kui elu tõmbab “raskemaid” tuurid peale, siis leiab mind kohe matilt Yin’i venitustes ja hingamises – ja maailm muutub kiiresti paremaks kohaks!

Kui oled vaimselt ummikus ja eemalduda või ummikust välja tulla on ületamatult raske, siis õpetab Yin sulle, et rahulikult ühel kohal püsimine ja just selle ühe hingetõmbega üles tulnud teemaga tegelemine enda sees, aitab sul tegelikult kasvada ja selle teema lahendada.

Alguses, kui sa alustad oma Yin poosidesse minemist, siis võid tunda, kuidas “draama” ja “kaos”  sinu peas kasvavad!  Korraga tundub lausa võimatu ignoreerida seda „ahviaju“ ja sa tahad sellest just kätte saadud poosist lahkuda. Oota! Anna endale aega. Ole enda vastu õrn! Yin õpetab sind leidma seda mõnusat mugavuskohta ka mitte-nii-mugavas kohas ja õpetab jälgima oma mõtteid ja reaktsioone rahulikkuse vaatenurgast ehk ta rahustab maha selle rahutu “pärdiku” ja silitab teda õrnalt, nii et ka temal hakkab parem.

Kergendus ja tänutunne kasvab igast poosist väljumisega.  See annab omakorda võimaluse endale tunnistada, et just see on see hea rutiin, mida tuua oma igasse päeva iseenda vastu leebem olemiseks ja keha aitamiseks.

YIN soodustab enesearmastust.

Yin jooga on hämmastav oma südame avamiseks, närvisüsteemide rahustamiseks ja pakkumaks kehale “ruumi” tema sügavaks lõdvestamiseks.

Samuti võimaldab Yin jooga sul hästi ennast taastada ja “toita”, pesta maha erinevad hirmud ning kasvatada kaastunnet ja armastust iseenda vastu.

Yin jooga on nagu iseenda tänamine, et “Sa oled nii armas-lahe-tubli-vinge”! See aitab sul luua absoluutset eneseusku ja usku sellesse, kui tore ja tegus sa iga päev oled! See praktika on eriti kaunis viis neile, kes on mingil põhjusel kaotanud kontakti oma kehaga. Sa saad luua uue kontakti oma kehastusega, läbi õrna taasühinemise eneses – endale kaastundlikul emotsionaalsel viisil.

YIN hoiab Qi ühtlases voolamises ja Sind vabas liikumises

Yin jooga venitab su istumisest või ületreenitusest kokkusurutud lihased uuesti pikemaks ja elastsemaks ning samal ajal on suunatud, nii lihaste vahelistele sügavatele sidekudedele, kui ka kogu kehas olevatele kõõlustele.

Yin jooga eesmärk on suurendada vereringet liigestes ja parandada painduvust, kuna kõik asendid on venitavad ja treenivad luu- ja liigesepiirkondi.

Samuti on Yin jooga poosid seotud eluenergiakanalite e. meridiaanide venitustega, mis omakorda aitab sul reguleerida keha energiavoogusid (Qi).

Lihtsas keeles öelduna ta aitab sul ennast elus ja liikuvana hoida, ilma “õlitamata”.

YIN on nagu meditatsioon algajatele.

Yin jooga praktika ajal leiad end tihti “näost näkku” võimalusega alustada õrna meditatsiooni, aeglustada hingamist ja rahustada meelt.

Kui see on midagi mida sa veel oma igapäeva elus ei luba endale, siis su  Yin’i õpetaja juhendab sind läbi oma praktika, pakkudes erinevaid võimalusi, kuidas sa saad hoida oma meele fookuses ja ühenduses oma kehaga, ning aitab peatada mõtete voolu ja keha tahtmise poosist “põgeneda”. 

Lihtsamalt öeldes ongi üks Yin’i tund nagu juhendatud meditatsioon, mille käigus aidatatkse sul luua poose vahetatdes ühendus oma keha ja vaimuga, rakutasandil ja kuni kõrgema minani välja.

YIN sulatab ära Su stressi!

Küsimus: Mis on see kehaosa, mida me igapäevaselt kõige rohkem kasutame, kuid tema eest  hoolitsemiseks kulutame ilmselt kõige vähem aega?

Vastus: Meie peapekk e. Aju e. mõtlemisaparaat!

Me oleme harjunud elama tähtaegade ja kohtumiste, sotsiaalmeedia hulluste, ärevuse ja stressi maailmas. Mis oleks parem viis enese välja lülitamiseks, ning samal ajal oleks su kehale parima mõjuga?!

Pakun välja – istuda rahulikult kindlates asendites 3-10 minutit. Proovitud ja tõestatud toimega tuhandeid aastaid…

Yin jooga on ideaalne viis anda endale aega, et „lihtsalt hingata“ ja luua juurde ruumi oma kehas, puhastada oma pea keerlev “karusell” mõtetest ja nautida, seda tunnet, kuidas su meeled rahunevad koos kehaga.

Kas see on kerge? Ei. Aga see läheb järjest kergemaks, kui alustad.

Ma ei tea armas lugeja, kes sa selle kõik läbi lugesid, mida sa tunned või mõtled hetkel, kuid minu jaoks Yin tasakaalu looja igas päevas, sest kõik ülejäänud tegevused on nagunii seotud Yang’iga. 

Fakt – kui sa tahad toimida hästi, siis on vaja tasakaalu. 

Siia lehele panen ma ülesse just kõike, mis on seotud kehalise tegevusega. 

Nagu juba arvata võid on siin põhirõhk minu poolt kindlasti Yin joogal, kuna seda leiad sa mujalt vähem, kuid sekka võib lisanduda ka Yang tegevusi, mis just mulle meeldivad ja sinuga jagada tahan. 

Kuna sa oled võibolla aru saanud, et ma huvitun ka Kuust ja tähtedest ehk Astroloogiast, siis on oodata Kuu faasidega seotud Yin jooga praktikaid, et saaksid veel tõhusamalt oma kehastust aidata tema transformatsiooni protsessides, kooskõlas looduse rütmidega.

Ole hea ja leia omale kodus kaasa tegemiseks see video siit lehelt või Varakambrist või .
Tunnike YIN joogat Kati&Miloga
Kohe praegu on saadaval üks 1 tunnine Yin praktika, mille ma salvestasin Sulle veebruaris 2021 ja valmis sai ta nüüd novembris 2021.